Kiekvienas gali

„Tikros knygos“ vizitinė kortelė – talentingų lietuvių autorių kuriamos kokybiškos knygos vaikams

  • Pradžia: Leidykla „Tikra knyga“ įkurta 2013-ųjų spalį.
  • Dabar: „Tikra knyga“ sėkmingai veikia ir auga ketverius metus, išleido daugiau nei 40 pavadinimų leidinių.
  • Veiklos sritis: Lietuvių autorių sukurtų knygų vaikams leidyba.
  • Sėkmės paslaptis: Kantrybė, nuoseklus darbas, drąsa eiti nepramintais keliais.
  • Ateities planai: Lėta, protinga plėtra, aukštos kokybės leidiniai, užsienio partnerių paieška.

Didžiąją karjeros dalį vilnietis Jaunius Lingys (45) dirbo samdomu darbuotoju. Jo gyvenimo aprašyme – kelių didelių bendrovių, kuriose ėjo svarbias pareigas, pavadinimai. Vis dėlto vieną dieną J. Lingys nusprendė, kad atėjo metas realizuoti savo idėjas. Šiandien jis – ketvirtus metus skaičiuojančio nuosavo verslo, leidybos namų „Tikra knyga“, vadovas.

J. Lingio įkurta leidykla „Tikra knyga“ leidžia knygas mažiausiems skaitytojams – vaikams. Beveik visas jas sukūrė lietuvių autoriai.

Verslininkas išskiria dvi jo leidyklai aktualias kryptis. Pirmoji jų – vaikams skirtos paveikslėlių knygos. „Tekstas jose sudaro nežymią, tačiau labai svarbią turinio dalį. Didžiausia tokių knygų vertybė – istorija, pasakojama piešiniais. Moksliniai tyrimai rodo, kad mažiesiems labai svarbu išmokti patiems kurti istorijas, ir tokia literatūra čia itin naudinga. Geras ženklas, kai dar visai nedidelis vaikas pats ima į rankas knygelę, ją varto, tyrinėja“, – paaiškina J. Lingys.

Antroji kryptis – knygos vaikams apie Lietuvos istoriją. „Esame išleidę užduočių ir spalvinimo knygų apie Lietuvos istoriją, iliustruotą knygą berniukams „Lietuvos mūšiai ir kariai“, įdomybių knygą Vinco Kudirkos kūrinio motyvais. Šiuo metu ruošiame dar kelis projektus, kurie pasirodys rudenį bei kitų metų pradžioje. Jie taip pat bus susiję su Lietuvai svarbiomis datomis bei istorinėmis asmenybėmis“, – atskleidžia leidėjas.


Knygos vaikams – atsakingiau

Kad „Tikra knyga“ leis knygas vaikams, J. Lingys nusprendė nuodugniai įvertinęs tuometę situaciją rinkoje – suprato, kad kokybiškos, lietuvių autorių sukurtos literatūros vaikams trūksta.

„Dauguma vaikams skirtų knygų sukurtos užsieniečių, todėl dažnai tėvai, su kuriais teko bendrauti, sakydavo, kad jų turinys ne iki galo atitinka lietuvių mentalitetą. Be to, pasirodė, kad lietuvių autoriai tarsi nepagrįstai nuvertinti. O juk tikrai turime gerų kūrėjų, kurie pilni įdomiausių idėjų“, – pasakoja verslininkas.

Vaikams skirta literatūra J. Lingiui pasirodė reikšmingesnė: „Man atrodo, kad kurti knygas vaikams ne tik įdomiau, bet ir atsakingiau. Juk tokiu būdu mes suteikiame vaikui, kurį ta knyga pasiekia, tam tikrą matymo lauką, suvokimą, pažinimą. Be to, suvokėme, kad galime sukurti kokybe, įdomiu turiniu išsiskiriančias knygas. Knygas, kurios kuriamos atsižvelgiant į dabartinius vaikus, jų gyvenamą aplinką, jiems svarbius dalykus. Todėl kurdami knygas bendraujame su edukologais, vaikų psichologais“.


Tarp autorių – ir garsūs vardai

Išgryninęs verslo idėją J. Lingys ėmėsi darbo. Žinoma, visų pirma „Tikrai knygai“ reikėjo rasti, kas gi tą literatūrą vaikams, kurią leidykla leis, sukurs. Paieškos ilgai netruko – vienu pirmųjų „Tikros knygos“ bendradarbiu tapo autorius, iliustratorius Rimas Valeikis, netrukus leidykla patikėjo ir Dainius Šukys.

„Leidykla sėkmingai bendradarbiauja su Evelina Daciūte – viena produktyviausių leidyklos autorių. Net šešios jos parašytos knygos paženklintos leidyklos logotipu, o dvi iš jų išrinktos gražiausiomis metų knygomis – „Drambliai ėjo į svečius“ ir „Laimė yra lapė“. Kartu su lėlininke ir rašytoja Edita Lei leidykla išleido dvi nuotraukomis iliustruotas knygas apie Miglų slėnio fėjas. Esame atviri ir inovatyvūs leidėjai, ieškantys ir leidžiantys drąsias, įdomias, išskirtines knygas vaikams“, – sako J. Lingys.


Lietuvių kūriniai – užsienio rinkai

Šiandien „Tikra knyga“ reguliariai pasirodo tarptautinėse leidėjams aktualiose parodose, yra pelniusi ne vieną tarptautinį apdovanojimą. „Mūsų receptas – kantrybė ir ilgas kelias tikslo link. Tai reikalinga kuriant bet kokį verslą. Dar svarbu rasti drąsos eiti kitų nepramintais keliais. Jei nori turėti tai, ko neturėjai, turi daryti tai, ko nedarei“, – dalinosi J. Lingys.

Mintį iliustruoja nuosavu pavyzdžiu: „Trejus metus važiavome į parodas užsienyje, rodėme mūsų išleistas knygas ir ieškojome leidėjų, kuriems jos būtų įdomios. Knygos „Laimė yra lapė“ (E. Daciūtė, A. Kiudulaitė) sėkmė įrodo, kad ir Lietuvoje sukurtos knygos gali būti įdomios pasauliui. Viena pirmaujančių leidyklų pasaulyje „Thames&Hudson“ įsigijo šios knygos pasaulines anglų kalbos teises, todėl jau visai netrukus knyga pasirodys JK, JAV ir Australijoje. Šiuo metu leidykla yra pardavusi 6 knygų teises skirtingoms užsienio leidykloms, todėl džiaugiamės, kad leidyklos išleistas knygas vaikai skaitys anglų, korėjiečių, kinų, lenkų, latvių kalbomis. Vadinasi, padedame pristatyti lietuvišką kultūrą ir jos autorius svetur. Galvojame, kad reikia nusikratyti lietuviško kuklumo. Taip, esame nedideli, tačiau turime, ką parodyti.“


Grįžti atgal

 

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.