Kiekvienas gali

Rankų darbo papuošalų kūrėja: „Pradėdamas verslą turi galvoti ne apie metus ar dvejus, bet apie dešimt“

Papuošalų kūrėjos Lolitos Narkevičiūtės įmonė „Nagingai“ veikia Pakruojyje, tačiau jei esate viešėję rankdarbių mugėse didžiuosiuose šalies miestuose, greičiausiai matėte ir Lolitos darbus. Tautodailės motyvais kurianti menininkė neslepia – kol visi įsimena tavo vardą, reikia ne vieną mėnesį sunkiai dirbti. Tad tikra lietuviško verslo svajonė turi būti paremta ilgalaikiu planu ir didžiule kantrybe.

Nuo ko prasidėjo „Nagingai“ veikla?

Įmonė atsirado, kai po metų darbo su individualia veikla nusprendžiau dėl patogumo pakeisti veiklos įforminimą. Atidarėme siūlų, rankdarbių priemonių ir panašių prekių parduotuvę Pakruojyje ir tais pačiais 2008-aisiais, pačiame finansų krizės įkarštyje, Pasvalyje. Na, ir nebuvo jokio kilimo – viskas prasidėjo nuo kritimo į duobę, kad ir kaip bandžiau kabintis. Su paskolos palūkanomis, nuomos mokesčiais, pardavėjų išlaikymu ir kitomis išlaidomis buvo labai sunku.

Išsikapstyti padėjo 2012-aisiais priimtas sprendimas uždaryti parduotuvę Pasvalyje. Pakruojyje perėjau į savo pačios patalpas, nebeliko nuomos ir darbuotojų. Dabar įmonėje viena dirbu kaip malūnas: ir gaminu papuošalus, ir parduodu, ir dalyvauju mugėse. O tikroji nauda pasimatė tik pernai. Vadinasi, reikėjo 5 metus nuosekliai, sunkiai dirbti.


Kaip sunkiausiais metais motyvavote save judėti į priekį?

Aišku, galėjau bet kada uždaryti parduotuvę ir tiesiog viską mesti. Juk yra ir kitų veiklų. Galėčiau eiti dirbti kitiems – turiu patirties prekyboje, žinau, kaip rasti tiekėjus. Bet „Nagingai“ – tai 12 metų patirties nuo turgaus su verslo liudijimu iki parduotuvės su individualia veikla ir vėliau individualia įmone. Nenorėjau visko mesti dėl per daug įdėtų pastangų.

Turbūt didžiausias iššūkis – nuostatos įmonei: vos atsidarius buvo daugybė patikrinimų, reikėjo atitikti aibę reikalavimų. Jauna, besitvirtinanti įmonė turi išgyventi brandos laikotarpį, kai investicijos kurį laiką neatsiperka, ir tuomet tokios sąlygos labai slegia.


Ar nebuvo kilusi mintis palikti Pakruojį? Didžiųjų miestų rinka didesnė, nors susikurti vardą ten turbūt sunkiau?

Tokiame mažame miestelyje kaip Pakruojis žmonės turi priprasti, kad egzistuoji. Turi išlaukti momento, kai vietiniai tave jau prisimena ir kai tampi jiems reikalingas. Didelė verslo klaida yra po metų keisti vietą, nes taip nesukuriamas joks ryšys su bendruomene.

Nežinau, ar buvimas Vilniuje būtų daug davęs. Viena vertus, per tuos 10 metų apie mane gal būtų sužinojęs platesnis žmonių ratas. Kita vertus, vis tiek nuolat važinėju po skirtingus miestus. Esu menininkė, kurios vardas tarp Lietuvos tautodailininkų ir kitų menininkų jau šiek tiek žinomas, o daugiausia pirkėjų šiandien ir turiu Vilniuje ir Kaune.

Nesinorėjo pabėgti ir dėl dar vienos priežasties. Pakruojyje veiklos tikrai labai trūksta, po darbo žmonės nelabai kur turi save šviesti ar net ramiai pailsėti. Po truputį atsiranda paslaugų, kavinių, bet tai vis tiek yra tik mažas miestelis su maža pasiūla.

Visgi planuoju uždaryti parduotuvę ir vykti į Klaipėdą arba Kauną. Šiandien viena turiu pasirūpinti visa jos veikla, o viską išpardavus galėsiu susitelkti kūrybai ir gamybai.


Kokia Jūsų patirtis su „Swedbank“ programa „Kiekvienas gali būti didelis“?

Programa padėjo man pereiti prie dažnesnio atsiskaitymo mokėjimo kortelėmis. Įsigijau iš „Swedbank“ kortelių skaitytuvą, kuris labai praverčia važinėjant po muges, pirkėjai dažnai komentuoja, kaip tai patogu.


Ką patartumėte pradedantiesiems verslininkams?

Kuriant įmonę pirmiausia reiktų pasirūpinti kuo didesniu savo kapitalu, kad nereikėtų skolintis. Antra, labai svarbu rasti tinkamą vietą ir išsiderėti kuo mažesnę nuomą pirmiesiems metams, kol įmonė atsistos ant kojų. Gerai pagalvokite apie patalpas, nes jas reikės išlaikyti kuo ilgiau. Reikia galvoti ne apie pirmus dvejus metus, bet dešimtmečiu į priekį.

Ir, žinoma, svarbu planuoti savo reklamą. Dideliame mieste ji, ko gero, viską gali – vienas garsus „bum“ ir tave jau visi žino. Bet kad ir kur būtum, svarbu kažkokia forma skleisti apie save žinią.


Grįžti atgal

 

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.